A kihívásokkal teli 2019-es kalászos szezonban a bioaktiválás & mikroelempótlás jobb terméshez segítette hozzá vállalkozókedvű termelőinket.
A kétszeri Activstart +Cu +Mn kezelés megtérülése 67% volt, azaz minden befektetett 10 HUF 6,7 HUF nyereséget hozott.
A történet 2018-ban, a kalászosok termesztésének nyomon követésével kezdődött. Elhatároztuk, hogy figyelemmel kísérjük a lombtrágyák és egyéb termésnövelő anyagok használatát, azok hatékonyságát, termésnövelésre gyakorolt hatását.
Termelői visszajelzések alapján azt tapasztaltuk, hogy a hazai szántó területeken a réz (Cu) és a mangán (Mn) mikroelemek a kelleténél alacsonyabb szinten állnak a növények rendelkezésére. Ugyanakkor az időjárás szélsőségei nagy mértékben befolyásolták a végső terméseredményeket. A májusi, június eleji forróságok bizony gyorsan okozhatnak egy jó állapotú táblában is kényszerérést, a vártnál korábbi betakarítást. A körülmények következtében az elért termés így alacsonyabb lehet.
Kíváncsiak voltunk, hogy az Activstart biostimulátor - akár a bokrosodás, akár a terméskötődés időszakában kijuttatva – mennyire növelheti a kalászosok terméshozamát. Arra is gondoltunk, hogy ha a kalászosokban a réz- és a mangánhiány valóban probléma, miért ne lehetne az Activstart-ot ezekkel a mikroelemekkel kiegészítve kijuttatni, és ezáltal támogatni a búza teljesítményét?
Így született meg a Biodevas Laboratories jóvoltából az Activstart +Cu+Mn készítmény, melyet a magyar termelők 2019 tavaszán használhattak először.
2019 tavaszán kérdéses volt, hogy a búza hogyan indul fejlődésnek, hogyan bokrosodik.
Érthetően, hiszen az őszi csapadékhiány, így a késői kelések következtében már annak is örülhettünk, hogy az állomány úgy áttelelt, ahogy. A kérdés az volt, hogy egy ilyen állapotú búzán tud-e segíteni az Activstart-os bioaktiválás. Ha igen, miben és hogyan?
Abból a feltételezésből indultunk ki, hogy minden, ami meg tudja hosszabbítani a vegetációs időszakot, termésnövekedést eredményez. Különösen igaz lehet ez a gyengébb állapotban lévő állományokra.
2019-ben sokan kipróbálták és használták a Activstart +Cu+Mn-t.
Közülük 4 gazdaság arra is vállalkozott, hogy táblafelezéssel, vagy egymás melletti táblák összehasonlításával folyamatosan figyelemmel kíséri az Activstart +Cu +Mn kezelések hatását és megméri az elért termés mennyiségeket.
Az Activstart kezeléseket 2X végezték el. Először a bokrosodás és a zászlóslevél kiterülésének, időszakában, másodszor pedig a kalászhányás kezdetekor. Kezeletlen (3 helyszín) és üzemi(1 helyszín) kezelésben részesített táblarészekkel és táblákkal haszonlították össze.
Az első kezelés után, május-június elején, a zászlóslevél kiterülésének időszakában néztük meg tüzetesebben a táblákat. Úgy gondoltuk, ha van hatás, akkor annak ekkorra látszódnia kell.
A kukoricában, napraforgóban és a többi szántóföldi kultúrában korábban nyert tapasztalataink alapján feltételeztük, hogy a kalászosokban is hasonlóan hat az Activstart: első lépésben a vegetatív fejlődést mozdítja elő jelentősen. Így a kultúrnövény - kellően felkészülve - az időjárás viszontagságait (pl. aszály, magas hőnapok stb.) is kisebb kiingásokkal vészeli át.
Ez reményekkel törtött el bennünket, hiszen minden alap megvolt ahhoz, hogy a növény ki is tudja fejleszteni a termést:
Már csak 1 dolog akadályozhatta volna meg a szemek kiteljesedését: a rendelkezésre álló tápanyag. Reméltük, hogy az mindenhol kellő mennyiségben rendelkezésre áll.
Annak érdekében, hogy fenntartsuk a bioaktiválás „aktivitását”, a kalászolás időszakában végzett lombvédelemmel együtt elvégeztük a 2. Activstart +Cu +Mn-os kezelést. Így a növény újabb lökést kapott arra, hogy a rendelkezésre álló tápanyagot maximálisan felvéve és átalakítva a termésbe építse azt.
A kezeletlen területekhez viszonyítottna (n=3) átlagban 6,8%-al, míg az üzemi kezeléssel összehasonlítva (n=1) 7,7%-al adott több termést.
Egy modellszámítás keretein belül, ahol átlagtermésnek a hazai búzatermés 2017-2019 közötti átlagát (5,28 t/ha) vettük alapul, a nettó terméstöbbletben 0,14-0,19 t/ha-t jelentett.
Hajlamosak vagyunk erre könnyen rávágni: na ja, de ez nem sok. Ennyiért nem éri meg vesződni vele.
Akárhogy is nézzük: egy 67%-os hozamráta, nem rossz befektetés!
A vizsgálatok alapján felmerülhet a kérdés, hogy valóban a Cu és a Mn a termésképzés számára legfontosabb két kritikus elem, vagy van ezeknél fontosabb is, ami még nagyobb hasznára lehet a kalászosok fejlődésén, termésképzésén keresztül azok teljesítményére?
Vajon milyen tápanyagszintek és tápanyagarányok mellett képes az Activstart technológia leginkább növelni a termés mennyiségét, javítani annak minőségét?
Vajon kell-e a 2 kezelés, vagy elégséges az 1 is?
Ezekre a kérdésekre idén keressük a választ, amelyről Önt is tájékoztatjuk majd.
Hogy igazán közösen tanulhassuk meg a bioaktiválás, ezen belül az Activstart használatát, kövessen minket közösségi oldalunkon, hogy értesüljön a legújabb eredményekről: www.facebook.com/bioaktivalas.